přihlásit | registrovat | program na email

THE NECKS (AUS)


THE NECKS (AUS)


místo:
Národní dům

čas:
pátek 12.05.2017, 20:00 hod

popis akce:
Vystoupení sydneyského experimentálního ansámblu kombinujícího jazz s minimalismem, za což si od novinářů vysloužil nálepku trance jazz. Koncerty jsou postaveny na improvizaci a skýtají neobvyklý posluchačský zážitek!

Trio (thenecks.com) má na kontě více než 20 alb a pověst takřka nejlepší z kultovních, stylově nezařaditelných kapel. Vytváří jemně strukturované zvukové plochy čerpající z jazzu a minimalismu, a žánrové hranice volně překračují. Existují přes 30 let, hudba bývá označována za trance jazz a za pokračování evropských experimentátorů jako Can či Faust. Svět jim otevřelo album Hanging Gardens (Fish Of Milk 1999), následovalo turné v USA i distribuce v síti avantgardní britské značky RēR (Recommended Records). Tvůrčí postupy navazují na průkopníka ambientu, Briana Ena, výsledek má ale silnější dynamiku, teplé barvy nástrojů i vřelé emoce. Některé skladby obohacují varhany a kytara s dalšími nástroji, které vytvářejí zvukové krajiny na pokraji snu a fantazie. Ještě silnější zážitek je vidět skupinu naživo - koncert zahájí zdánlivě jednoduchá figura, kterou další hráči rozvíjejí, přidávají nové a nové vrstvy. Z neznatelných změn vzniká reálném čase majestátní architektura navzájem se prostupujících a křížících melodických linek, která posluchače uchvátí stejně snadno, jako v jiných situacích neúprosné rytmy transovních obřadů.

Obsazení:
Chris Abrahams (*9. 4. 1961 Oamaru, N. Zéland) - piano, varhany - v minulosti člen jazzových Benders nebo post-punkových Laughing Clowns (1983), jako host ovšem vypomáhal např.: The Church, The Whitlams (1996 - 98), Midnight Oil, Wendy Matthews, Skunkhour, Ghostwriters nebo Silverchair.

Lloyd Swanton (*14. 8. 1960 Sydney) - kontrabas, baskytara - Benders, Sydney Symphony Orchestra, dlouhodobý sideman nedávno zesnulého saxofonisty Bernie McGanna, se svými The Catholics byl 3x nominován v cenách ARIA (australská verze Grammy) atp.

Tony Buck (*1962 Sydney) - bicí, perkuse, el. kytara - nyní trvale sídlí v Berlíně (tony-buck.com), též projekt Great White Noise - The Sam Chase & The Untraditional, Peril, Branford Marsalis aj.

vstupné:
150 Kč